| Coil Voltage: | 24V dc |
|---|---|
| Length: | 6.2mm |
| Maximum Switching Power DC: | 140 W |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Series: | RIF-0-RPT-24DC/1 |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Coil Power: | 170mW |
| Coil Resistance: | 3.388 kΩ |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | SPNO |
| Height: | 93mm |
| Switching Current: | 6A |
| Maximum Switching Power AC: | 1.5 kVA |
| Depth: | 66mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 250V ac |
| Maximum Switching Voltage DC: | 250V dc |

