| Coil Voltage: | 12V dc |
|---|---|
| Isolation Coil To Contact: | 1.5kV ac |
| Length: | 20.3mm |
| Maximum Switching Power DC: | 125 W |
| Brand: | Finder |
| Series: | 30 Series |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Coil Power: | 200mW |
| Coil Resistance: | 720 Ω |
| Terminal Type: | Through Hole |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Height: | 11.4mm |
| Number of Poles: | 2 |
| Switching Current: | 2A |
| Maximum Switching Power AC: | 125 VA |
| Depth: | 10.1mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 125V ac |
Quick Details
Specifications
Wash tight
Minimum switching load: 10mW
Rated voltage: 125Vac
Contact material: AgNi + Au
Operating temperature range: -40 to +85°C
Dimensions: H11.4, W10.1, D20.3mm

