| Standards Met: | RoHS |
|---|---|
| Width: | 50.8 (Dia.)mm |
| Current Rating: | 150 mA |
| DC Motor Type: | Brushed |
| Maximum Output Torque: | 175 oz-in |
| Gearhead Type: | Spur |
| Output Speed: | 11.6 rpm |
| Brand: | PITTMAN AMETEK TIP |
| Shaft Diameter: | 6.34mm |
| Series: | GM 9000 |
| Power Rating: | 0.29 W |
| Dimensions: | 88.29 x 50.8 (Dia.) mm |
| Supply Voltage: | 12 V dc |
| Gear Ratio: | 218:1 |
| Shaft Angle: | Straight |
| Length: | 88.29mm |

