| Coil Voltage: | 24V dc |
|---|---|
| Length: | 28mm |
| Brand: | TE Connectivity |
| Series: | E |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Coil Resistance: | 1.2 kΩ |
| Terminal Type: | Through Hole |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Height: | 10.8mm |
| Switching Current: | 5A |
| Maximum Switching Power AC: | 1.25 kVA |
| Depth: | 25mm |
Quick Details
Specifications
Fully sealed
Operating Temperature Range -40 to +70°C
SPCO
Switching Voltage 250 Vac
Creepage and Clearance 4 mm

