| Coil Voltage: | 24 V dc, 24 V ac |
|---|---|
| Isolation Coil To Contact: | 6kV |
| Length: | 53.5mm |
| Brand: | Finder |
| Series: | 22 Series |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Coil Power: | 5W |
| Terminal Type: | Screw |
| Contact Configuration: | 3PDT |
| Height: | 91mm |
| Number of Poles: | 4 |
| Switching Current: | 63A |
| Maximum Switching Power AC: | 24 kVA |
| Depth: | 63.1mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 440V ac |
Quick Details
Specifications
Finder 22 series 4-pole modular contactors, rail mounted, with 4 pole
40 - 63 A
Continuously duty for the coil and contacts
AC/DC silent coil with varistor protection
Protective separation (reinforced insulation) between coil and contacts
Compliant with EN 61095:2009 and with EN 60947-4-1:2009
35 mm rail mount
Screw terminal
Auxiliary modules available for 22.44 and 22.64 series (800-2916 and 800-2925)
40 - 63 A
Continuously duty for the coil and contacts
AC/DC silent coil with varistor protection
Protective separation (reinforced insulation) between coil and contacts
Compliant with EN 61095:2009 and with EN 60947-4-1:2009
35 mm rail mount
Screw terminal
Auxiliary modules available for 22.44 and 22.64 series (800-2916 and 800-2925)

