| Coil Voltage: | 12V dc |
|---|---|
| Length: | 20.5mm |
| Maximum Switching Power DC: | 60 W |
| Brand: | Omron |
| Series: | G5V |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Coil Power: | 500mW |
| Coil Resistance: | 288 Ω |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Height: | 11.5mm |
| Switching Current: | 2A |
| Maximum Switching Power AC: | 62.5 VA |
| Depth: | 10.1mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 125V |
| Maximum Switching Voltage DC: | 125V |
Quick Details
Specifications
Miniature PCB relays with high-sensitivity coil for signal circuits
H1 types are ultra high sensitivity
Fully sealed
Conform to FCC Part 68 requirements

