| Coil Voltage: | 24V dc |
|---|---|
| Length: | 20.5mm |
| Maximum Switching Power DC: | 24 W |
| Brand: | Omron |
| Series: | G5V |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Coil Resistance: | 2.88 kΩ |
| Terminal Type: | Through Hole |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Height: | 11.5mm |
| Number of Poles: | 2 |
| Switching Current: | 1A |
| Maximum Switching Power AC: | 62.5 VA |
| Depth: | 10.1mm |

