| Standards Met: | RoHS |
|---|---|
| Width: | 29mm |
| Current Rating: | 210 mA |
| DC Motor Type: | Brushed |
| Maximum Output Torque: | 7.8 mNm |
| Output Speed: | 3700 rpm |
| Brand: | Nidec |
| Shaft Diameter: | 2.5mm |
| Series: | DMN29 |
| Dimensions: | 29 (Dia.) x 54 mm |
| Power Rating: | 3 W |
| Supply Voltage: | 24 V dc |
| Length: | 54mm |
Quick Details
Specifications
Brushed DC Motors DMN29 Series
DC Brush Motors
Available with 12V or 24V
DC Brush Motors
Available with 12V or 24V

