| Coil Voltage: | 24V dc |
|---|---|
| Isolation Coil To Contact: | 3kV rms |
| Length: | 20.2mm |
| Maximum Switching Power DC: | 150 W |
| Brand: | Panasonic |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Coil Power: | 300mW |
| Coil Resistance: | 1.92 kΩ |
| Contact Configuration: | SPNO |
| Height: | 10mm |
| Switching Current: | 5A |
| Maximum Switching Power AC: | 2 kVA |
| Depth: | 11mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 250V |
| Maximum Switching Voltage DC: | 125V |
Quick Details
Specifications
These miniature PCB mount power relays have a high contact rating, high switching capability, high sensitivity and high breakdown voltage. A sealed construction allows automatic washing. Typical applications include office and industrial electronic devices, measuring instruments, temperature controllers and PLCs.
High switching capacity monostable relay in a DIL format
High breakdown voltage
High sensitivity
Sealed construction allows automatic washing
Miniature size, H10 x W20.2 x D11 mm
High switching capacity monostable relay in a DIL format
High breakdown voltage
High sensitivity
Sealed construction allows automatic washing
Miniature size, H10 x W20.2 x D11 mm

