| Current Rating: | 153 mA |
|---|---|
| DC Motor Type: | Brushed |
| Maximum Output Torque: | 2.14 mNm |
| Output Speed: | 13700 rpm |
| Brand: | Maxon |
| Shaft Diameter: | 1.5mm |
| Core Construction: | Ironless |
| Dimensions: | 16 (Dia.) x 25.4 mm |
| Power Rating: | 2 W |
| Supply Voltage: | 21 V dc |
| Length: | 25.4mm |
Quick Details
Specifications
Suitable for fitting to 16mm and planetary gearheads

