| Current Rating: | 420 mA |
|---|---|
| DC Motor Type: | Brushed |
| Maximum Output Torque: | 5.4 mNm |
| Output Speed: | 8700 rpm |
| Brand: | Portescap |
| Shaft Diameter: | 1.5mm |
| Core Construction: | Ironless |
| Power Rating: | 5 W |
| Dimensions: | 16 (Dia.) x 28 mm |
| Supply Voltage: | 12 V dc |
| Length: | 28mm |
Quick Details
Specifications
A high power 16mm diameter precious metal brush motor which offers similar torque outputs to the larger 22mm units
These motors are able to fit to the R16 gearheads offering a compact, powerful combination

