| Current Rating: | 400 mA |
|---|---|
| DC Motor Type: | Brushed |
| Maximum Output Torque: | 3.2 mNm |
| Output Speed: | 2500 rpm |
| Brand: | Faulhaber |
| Shaft Diameter: | 1.5mm |
| Series: | 2607 |
| Core Construction: | Metal |
| Power Rating: | 1.08 W |
| Dimensions: | 26 (Dia.) x 13.9 mm |
| Supply Voltage: | 6 V dc |
| Length: | 13.9mm |
Quick Details
Specifications
Faulhaber Flat DC Micromotors with high power, best dynamic performance and small sizes.
Flat micro motors
No cogging torque
Smooth position and speed control
High efficiency
Low Noise
High torque
Low weight
Very low rotor inertia
Dynamic start-stop operation
Low torque ripple and EMI
Flat micro motors
No cogging torque
Smooth position and speed control
High efficiency
Low Noise
High torque
Low weight
Very low rotor inertia
Dynamic start-stop operation
Low torque ripple and EMI

