| Pump Type: | Diaphragm |
|---|---|
| Input Connection: | 3/4 in Hose Barb |
| Maximum Flow Rate: | 19L/min |
| Wetted Materials: | Buna, Elastomer, PP |
| Brand: | Xylem Flojet |
| Input Thread Standard or Connection Type: | Hose Barb |
| Series: | R4300 |
| Output Connection Size: | 3/4in |
| IP Rating: | IP44 |
| Body Material: | PP |
| Input Connection Size: | 3/4in |
| Output Thread Standard or Connection Type: | Hose Barb |
| Drive Type: | Electric |
| Output Connection: | 3/4 in Hose Barb |
| Supply Voltage: | 12 V dc |
| Maximum Working Pressure: | 3.1 bar |

