| Pump Type: | Diaphragm |
|---|---|
| Input Connection: | 3/8 in NPT |
| Maximum Flow Rate: | 8.1L/min |
| Brand: | Xylem Flojet |
| Input Thread Standard or Connection Type: | NPT |
| Series: | D3135 |
| Output Connection Size: | 3/8in |
| IP Rating: | IP44 |
| Body Material: | Glass Fibre Reinforced PP |
| Input Connection Size: | 3/8in |
| Output Thread Standard or Connection Type: | NPT |
| Drive Type: | Electric |
| Output Connection: | 3/8 in NPT |
| Supply Voltage: | 12 V |
| Maximum Working Pressure: | 7.1 bar |
| Maximum Head: | 30m |

