| Maximum Fluid Temperature: | +49°C |
|---|---|
| Pump Type: | Diaphragm |
| Input Connection: | 1/4 in Hose Barb |
| Maximum Flow Rate: | 19L/min |
| Wetted Materials: | Hasteloy C, PP, Santoprene, Viton |
| Brand: | Xylem Flojet |
| Input Thread Standard or Connection Type: | Hose Barb |
| Series: | G57C |
| Output Connection Size: | 3/8in |
| Body Material: | PP |
| Input Connection Size: | 1/4in |
| Output Thread Standard or Connection Type: | Hose Barb |
| Drive Type: | Air |
| Output Connection: | 3/8 in Hose Barb |
| Maximum Working Pressure: | 100 psi |
Quick Details
Specifications
Self-priming, compact diaphragm pumps suitable for water and light water-based chemicals. Pumps can be situated above liquid level.
Run dry capability
Capable of Air or CO2 drive pressures up to 6.8 bar
Shuttle valve eliminates stalling
Corrosion resistant materials capable of handling a wide range of chemicals
Self-primes up to 4.5m
Easy installation
Santoprene and Viton diaphragms available
Run dry capability
Capable of Air or CO2 drive pressures up to 6.8 bar
Shuttle valve eliminates stalling
Corrosion resistant materials capable of handling a wide range of chemicals
Self-primes up to 4.5m
Easy installation
Santoprene and Viton diaphragms available

