| Pump Type: | Centrifugal |
|---|---|
| Input Connection: | 1-1/2 in BSP |
| Maximum Flow Rate: | 80L/min |
| Brand: | Xylem Jabsco |
| Input Thread Standard or Connection Type: | BSP |
| Input Power: | 550W |
| Output Connection Size: | 1-1/2in |
| IP Rating: | IP55 |
| Body Material: | Bronze |
| Input Connection Size: | 1-1/2in |
| Output Thread Standard or Connection Type: | BSP |
| Drive Type: | Electric |
| Output Connection: | 1-1/2 in BSP |
| Supply Voltage: | 230 V ac |
| Maximum Head: | 20m |

