| Maximum Fluid Temperature: | +85°C |
|---|---|
| Input Connection: | 1-1/4 in BSP |
| Maximum Flow Rate: | 117L/min |
| Brand: | Xylem Flojet |
| Input Power: | 300W |
| Output Connection Size: | 3/4in |
| IP Rating: | IP55 |
| Body Material: | PP |
| Input Connection Size: | 1-1/4in |
| Coupling Type: | Magnetic |
| Supply Voltage: | 230 V |
| Maximum Working Pressure: | 1.7 bar |
| Maximum Head: | 7.2m |
Quick Details
Specifications
Rated for continuous duty and ideally suited for water or chemical transfer and re-circulation applications
Trouble-free pumping of acids and alkalis (subject to chemical compatibility restrictions)
Pump chamber and impeller: Polypropylene with alumina-ceramic shaft/thrust washers, Fluoro-elastomer rubber static O-ring seal, and Graphion impeller bearings
Not self priming; requires a flooded suction of approximately 300mm
Mounting plate offers several fixing options
Can handle fluids from -20 to +80°C with a maximum specific gravity of 1.2

