| Overall Width: | 158mm |
|---|---|
| Brand: | Eaton |
| IP Rating: | IP55 |
| Series: | SDAINL |
| Phase: | 3 |
| Overall Length: | 85mm |
| Power Rating: | 22 kW |
| Voltage Rating: | 110 V ac |
| Motor Starter Functionality: | Automatic |
| Motor Starter Type: | Star Delta |
| Overall Depth: | 147.3mm |
Quick Details
Specifications
Open chassis Star Delta starter for use within customised enclosures, enabling quick and easy installation and direct mounting onto 35mm DIN rail.,Manufactured using readily available Moeller components which conform to the latest IEC 947 standards and pre-wired to accept the Moeller Z00 or ZB thermal overloads which offer single phasing sensitivity to IEC 947-4.,Star Delta Open Chassis starters comprise of a Main, Delta and Star contactors, Star Delta timer (adjustable between 0 and 30 seconds) and circuit diagram.
Overload relay is not supplied and must be ordered separately
Manufacturer part numbers beginning with SDAINL00AM, 0M, 0AM, 1M, M12, M16, M22 use ZB12 overloads (typical example stock no. 493-1239)
Manufacturer part numbers beginning with SDAINLM30, M45 and M55 use ZB32 overloads (typical example stock no. 493-1245)
Terminal protection to IP20
Operating temperature range -25 to +40°C
7.5kW (SDAINL00AM) = H77 x W162 x D112mm
12.5kW & 18.5kW (SDAINL0M & SDAINL0AM) = H91 x W162 x D117mm
22kW (SDAINL1M) = H98 x W188 x D135mm
5.5 to 11kW (SDAINLM12 to SDAINLM22) = H68 x W158 x D125.2mm
15, 22 & 30kW (SDAINLM30 to SDAINLM55) = H85 x W158 x D147.3mm
Overload relay is not supplied and must be ordered separately
Manufacturer part numbers beginning with SDAINL00AM, 0M, 0AM, 1M, M12, M16, M22 use ZB12 overloads (typical example stock no. 493-1239)
Manufacturer part numbers beginning with SDAINLM30, M45 and M55 use ZB32 overloads (typical example stock no. 493-1245)
Terminal protection to IP20
Operating temperature range -25 to +40°C
7.5kW (SDAINL00AM) = H77 x W162 x D112mm
12.5kW & 18.5kW (SDAINL0M & SDAINL0AM) = H91 x W162 x D117mm
22kW (SDAINL1M) = H98 x W188 x D135mm
5.5 to 11kW (SDAINLM12 to SDAINLM22) = H68 x W158 x D125.2mm
15, 22 & 30kW (SDAINLM30 to SDAINLM55) = H85 x W158 x D147.3mm

