| Overall Width: | 30mm |
|---|---|
| Brand: | Schneider Electric |
| IP Rating: | IP20 |
| Series: | GB2 |
| Phase: | 1 |
| Overall Length: | 74mm |
| Number of Poles: | DP |
| Enclosure: | Yes |
| Voltage Rating: | 415 V ac |
| Motor Starter Type: | DOL |
| Overall Depth: | 70mm |
Quick Details
Specifications
A combination unit consisting of a circuit breaker and a 2-pole contactor
DIN rail mounting
Breaking capacity 3kA
Contactor coils compatible with PLC inputs
Ideal for starting single phase motors, except stock nos. 351-5088, 351-5094, 351-5101 and 351-7539 which are suitable for AC1 heating/lighting loads only
Typical applications pumps, mixers, machinery etc
Available with 24Vac, or 230Vac coil

