| Coil Voltage: | 115V ac |
|---|---|
| Isolation Coil To Contact: | 2.5kV |
| Length: | 35mm |
| Brand: | Releco |
| Series: | MRC |
| Mounting Type: | Plug In |
| Coil Power: | 2.2W |
| Coil Resistance: | 1.007 kΩ |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Height: | 66mm |
| Switching Current: | 10A |
| Maximum Switching Power AC: | 2.5 kVA |
| Depth: | 35mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 250V ac |
| Maximum Switching Voltage DC: | 30V dc |
Quick Details
Specifications
Dual function, colour coded test button push to test or lift to latch
Mechanical flag indicator and coil LED as standard
Operating Temperature Range -20 to +60°C
Contact material silver-nickel (AgNi)
H71, W35, D35mm

