| Coil Voltage: | 220V ac |
|---|---|
| Isolation Coil To Contact: | 1.8kV ac |
| Length: | 21.5mm |
| Maximum Switching Power DC: | 72 W |
| Brand: | Honeywell |
| Mounting Type: | Plug In |
| Coil Power: | 1.1W |
| Coil Resistance: | 12.95 kΩ |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | 4PDT |
| Height: | 28mm |
| Switching Current: | 3A |
| Maximum Switching Power AC: | 660 VA |
| Depth: | 36mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 250V |
| Maximum Switching Voltage DC: | 125V |
Quick Details
Specifications
Honeywell SZR-LY/MY series of general-purpose power relays are designed for a wide range of applications including power as well as logic control for factory machines and control panels.
Small package design
High dielectric strength
High reliability and long life
Ultra-high sensitivity with quick response time
High vibration and shock resistance
Options include LED indicator, diode protection, and LED indicator/diode protection
Small package design
High dielectric strength
High reliability and long life
Ultra-high sensitivity with quick response time
High vibration and shock resistance
Options include LED indicator, diode protection, and LED indicator/diode protection

