| Gender: | Female |
|---|---|
| Voltage Rating: | 500 V ac, 700 V dc |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Brand: | Amphenol |
| Mating Type: | Screw Coupling |
| Contact Gender: | Male |
| Minimum Operating Temperature: | -55°C |
| Maximum Operating Temperature: | +125°C |
| Military Standard: | MIL-DTL-5015 |
| Contact Plating: | Silver |
| Termination Method: | Solder |
| Shell Plating: | Zinc Cobalt |
| Series: | MS3102A |
| Mounting Type: | Box Mount |
| Number Of Contacts: | 37 |
| Body Orientation: | Straight |
| Shell Size: | 28 |

