| Coil Voltage: | 115V ac |
|---|---|
| Isolation Coil To Contact: | 2.5kV |
| Length: | 73.5mm |
| Brand: | TE Connectivity |
| Series: | PT |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Coil Power: | 1.1W |
| Coil Resistance: | 4.845 kΩ |
| Terminal Type: | Screw |
| Contact Configuration: | 3PDT |
| Height: | 58mm |
| Switching Current: | 10A |
| Maximum Switching Power AC: | 2.5 kVA |
| Depth: | 27mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 400V ac |
Quick Details
Specifications
Cadmium-free contacts
LED and mechanical indicator
Manual/ lockable test facility
Isolation coil to contact; 2.5kV
Contact material: AgNi
Mechanical life; AC; 20 x 106, DC; 30 x 106
Plug-in type
Dimensions: W22.5 x D28 x H29 mm

