| Configuration: | Normally Closed |
|---|---|
| Actuation Type: | Solenoid/Spring |
| Maximum Operating Pressure: | 1 MPa |
| Manufacturer Series: | VX21 |
| Function: | 2/2 |
| Body Material: | Resin |
| Brand: | SMC |
| Solenoid Voltage: | 24V dc |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | 60°C |
| Number of Ports: | 2 |
| Solenoid Power Consumption: | 4.5W |
| Number of Positions: | 2 |
| Connection Port Thread: | Push in 8 mm |
Quick Details
Specifications
SMC VX2 solenoid valves air suitable for use with air, medium vacuum, water or oil in either brass, stainless steel or resin bodies. The VX2 valves have a 20% greater flow rate than conventional 2-port solenoid valves and are fitted with a rubber bumper to reduce metal noise during operation. Resin Body versions are use SMC one-touch fittings to aid fast installation.
20% more flow then conventional SMC 2 port solenoid valves
30% Lighter than previous version
10% Smaller
Dust tight, water-jet proof casing
Direct operated poppet type
Quieter operation
20% more flow then conventional SMC 2 port solenoid valves
30% Lighter than previous version
10% Smaller
Dust tight, water-jet proof casing
Direct operated poppet type
Quieter operation

