| Actuation Type: | Solenoid/Solenoid |
|---|---|
| Maximum Operating Pressure: | 0.7 MPa |
| Manufacturer Series: | SY7000 |
| Function: | 5/2 |
| Body Material: | Aluminium |
| Brand: | SMC |
| Solenoid Fitted: | Yes |
| Minimum Operating Pressure: | 0.15MPa |
| Solenoid Voltage: | 24V dc |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Number of Ports: | 5/2 |
| Mounting Style: | Base |
| Solenoid Power Consumption: | 0.4W |
| Maximum Flow Rate: | 1177.8NL/min |
| Thread Standard: | Rc |
Quick Details
Specifications
SY7000 solenoid valves are extremely compact and offer high flow rates. They operate with reduced power consumption and have a power saving circuit to ensure energy efficiency. The valve cover also uses stainless steel and is therefore stronger.

