| Actuation Type: | Electrical |
|---|---|
| Maximum Operating Pressure: | 10 bar |
| Manufacturer Series: | MFH |
| Function: | 5/3 |
| Body Material: | Aluminium |
| Thread Size: | 1/8in |
| Brand: | Festo |
| Minimum Operating Pressure: | 3bar |
| Minimum Operating Temperature: | -5°C |
| Maximum Operating Temperature: | +40°C |
| Number of Ports: | 5/2 |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Maximum Flow Rate: | 1600L/min |
| Connection Port Thread: | G 1/4 |

