| Actuation Type: | Solenoid/Spring |
|---|---|
| Maximum Operating Pressure: | 13 bar |
| Manufacturer Series: | V05 |
| Function: | 2/2 |
| Body Material: | Brass |
| Thread Size: | 1/4in |
| Brand: | IMI Norgren |
| Solenoid Fitted: | Yes |
| Minimum Operating Pressure: | 0bar |
| Solenoid Voltage: | 24V dc |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Number of Ports: | 2/2 |
| Mounting Style: | Inline, Manifold |
| Maximum Flow Rate: | 260L/min |
| Thread Standard: | G |
| Connection Port Thread: | G 1/4 |

