| Field Bus Communication Type: | Profibus |
|---|---|
| Overall Width: | 673mm |
| Standards Met: | EN/IEC 61800-3, EN/IEC 61800-3 Environment 1 Category C2, EN/IEC 61800-3 Environment 2 Category C3, EN/IEC 61800-5-1, IEC 60721-3, IEC 61000-3-12, IEC 61508, UL508C |
| Filter Included: | Yes |
| Current Rating: | 46.3 (Heavy Duty) A, 61.5 (Normal Duty) A |
| Function: | Control Unit |
| Ambient Temperature: | -15 → +60°C |
| Brand: | Schneider Electric |
| IP Rating: | IP21 |
| Special Features: | 3 Qr Codes, Dynamic Predictive Maintenance, Energy Management (Integrated Power Measurement), Ethernet Port With Embedded Web Server, Simplified Communication |
| Series: | ALTIVAR 630 |
| Phase: | 3 |
| Overall Length: | 226mm |
| For Use With: | Asynchronous Motors, Synchronous Motors |
| Power Rating: | 30 kW |
| Supply Voltage: | 400 V |
| Drive Type: | Adjustable Frequency |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Control Panel: | Yes |
| Output Frequency: | 0.1 → 500Hz |
| Overall Depth: | 271mm |

