| Actuation Type: | Solenoid |
|---|---|
| Maximum Operating Pressure: | 0.5 MPa |
| Manufacturer Series: | S070 |
| Function: | 3/2 |
| Body Material: | Resin |
| Brand: | SMC |
| Solenoid Fitted: | Yes |
| Solenoid Voltage: | 24V dc |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Number of Ports: | 3/2 |
| Mounting Style: | Base |
| Solenoid Power Consumption: | 0.5W |

