| Field Bus Communication Type: | RS-232, RS485 ModBus |
|---|---|
| Overall Width: | 471mm |
| Standards Met: | IEC/EN 61800-3:2004, IEC/EN 61800-5-1:2007 |
| Filter Included: | Yes |
| Ambient Temperature: | -10 → +40°C |
| Function: | Motor Control |
| Current Rating: | 30.9 A |
| Brand: | Parker |
| IP Rating: | IP66 |
| Special Features: | Modbus Communications |
| Series: | AC10 |
| Phase: | 3 |
| Overall Length: | 242mm |
| For Use With: | 11 kW AC Motor |
| Power Rating: | 11 kW |
| Supply Voltage: | 400 V ac |
| Drive Type: | Vector Control |
| Mounting Type: | Wall Mount |
| Control Panel: | Yes |
| Output Frequency: | 0.5 → 590Hz |
| Overall Depth: | 242mm |

