| Configuration: | Normally Closed |
|---|---|
| Actuation Type: | Solenoid/Pilot/Spring |
| Maximum Operating Pressure: | 1.5 MPa |
| Manufacturer Series: | VXD |
| Function: | 2/2 |
| Body Material: | Resin |
| Brand: | SMC |
| Solenoid Voltage: | 230V ac |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Number of Ports: | 2 |
| Solenoid Power Consumption: | 7VA |
| Number of Positions: | 2 |
| Connection Port Thread: | One Touch Fitting 12 mm |

