| Maximum Operating Pressure: | 1 MPa |
|---|---|
| Manufacturer Series: | EAV2000 |
| Thread Size: | 1/4in |
| Brand: | SMC |
| Solenoid Fitted: | Yes |
| Minimum Operating Pressure: | 0.2MPa |
| Solenoid Voltage: | 220V ac |
| Minimum Operating Temperature: | 0°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Mounting Style: | Stand-Alone |
| Solenoid Power Consumption: | 5.6VA |
| Thread Standard: | G |
| Connection Port Thread: | G 1/4 |
Quick Details
Specifications
Control solenoid valves 24 VAC or 220 Vac used for breaking or gradual pressurisation of the compressed air circuit.
Manual pulse control.
Low power consumption.
ISO connector may be ordered separately.

