| Coil Voltage: | 24V ac |
|---|---|
| Length: | 16mm |
| Maximum Switching Power DC: | 240 W |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Series: | RIF-1-RPT-LV-24AC/1X21 |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Coil Resistance: | 350 Ω |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Height: | 93mm |
| Switching Current: | 10A |
| Maximum Switching Power AC: | 2.5 kVA |
| Depth: | 75mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 250V ac |
| Maximum Switching Voltage DC: | 250V dc |

