| Coil Voltage: | 5V dc |
|---|---|
| Isolation Coil To Contact: | 5kV ac |
| Length: | 29mm |
| Standards Met: | CCC, CSA, CULus, EAC, VDE |
| Brand: | Relpol |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Coil Power: | 400 → 480mW |
| Coil Resistance: | 60 Ω |
| Terminal Type: | PCB Pin |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Height: | 15.7mm |
| Number of Poles: | 2 |
| Switching Current: | 8A |
| Maximum Switching Power AC: | 2 kVA |
| Depth: | 12.7mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 440V |
| Maximum Switching Voltage DC: | 24V |
Quick Details
Specifications
Relpol RM84 series miniature industrial relays for general purpose applications. All relays are designed for PCB mounting or in plug-in sockets.
Miniature dimensions
Cadmium-free contacts
AC and DC coils
RoHS compliant
Miniature dimensions
Cadmium-free contacts
AC and DC coils
RoHS compliant

