| Gender: | Female |
|---|---|
| Voltage Rating: | 700 V |
| Brand: | AB Connectors |
| Mating Type: | Bayonet Coupling |
| Contact Gender: | Male |
| Minimum Operating Temperature: | -55°C |
| Maximum Operating Temperature: | +200°C |
| IP Rating: | IP67 |
| Housing Material: | Aluminium Alloy |
| Military Standard: | MIL-DTL-5015 |
| Termination Method: | Crimp |
| Shell Plating: | Black Zinc Cobalt |
| Current Rating: | 10A |
| Series: | ABCIR |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Number Of Contacts: | 60 |
| Body Orientation: | Straight |
| Shell Size: | 40 |

