| Overall Width: | 149mm |
|---|---|
| Filter Included: | Yes |
| Ambient Temperature: | -10 → +50°C |
| Current Rating: | 10 A |
| Brand: | Siemens |
| IP Rating: | IP20 |
| Series: | MICROMASTER 440 |
| Phase: | 3 |
| Overall Length: | 202mm |
| Power Rating: | 3 kW |
| Supply Voltage: | 400 V ac |
| Output Frequency: | 0 → 550Hz |
| Overall Depth: | 172mm |
Quick Details
Specifications
The Siemens Micromaster 440 is an AC vector drive designed for automation applications that require broad functionality and dynamic response. The Micromaster 440 features an integrated brake chopper and has the ability to stop at a target position without an encoder. This ensures outstanding precision during braking and short declaration ramps. The sophisticated vector control function ensures precise speed control, even when sudden load changes occur.
The Siemens Micromaster 440 is a high performance vector control inverter, offering more advanced and sophisticated control in automation applications.
A high performance vector control inverter, offering more advanced or sophisticated control
Overload capability, 200% rated current for 3s, 150% rated current for 60s (within 5mins)
High quality integrated PID controller (auto tuning)
Integral class A EMC filter on specified units
Uses the same accessories as the Micromaster 420, e.g. operation panels & filter
Integrated braking chopper
The Siemens Micromaster 440 is a high performance vector control inverter, offering more advanced and sophisticated control in automation applications.
A high performance vector control inverter, offering more advanced or sophisticated control
Overload capability, 200% rated current for 3s, 150% rated current for 60s (within 5mins)
High quality integrated PID controller (auto tuning)
Integral class A EMC filter on specified units
Uses the same accessories as the Micromaster 420, e.g. operation panels & filter
Integrated braking chopper

