| Gender: | Female |
|---|---|
| Voltage Rating: | 600 V ac |
| Brand: | Amphenol |
| Mating Type: | Bayonet |
| Contact Gender: | Female |
| Minimum Operating Temperature: | -65°C |
| Maximum Operating Temperature: | +200°C |
| Housing Material: | Aluminium |
| Military Standard: | MIL-DTL-26482 |
| Termination Method: | Crimp |
| Shell Plating: | Electroless Nickel |
| Current Rating: | 7.5 (Size 20)A |
| Series: | MS |
| Mounting Type: | Wall Mount with Narrow Flange |
| Number Of Contacts: | 19 |
| Body Orientation: | Straight |
| Shell Size: | 14 |

