| Maximum Operating Pressure: | 1 MPa |
|---|---|
| Manufacturer Series: | VHS20 |
| Body Material: | Aluminium Die Cast |
| Thread Size: | 1/8in |
| Brand: | SMC |
| Minimum Operating Temperature: | -5°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Number of Ports: | 3 |
| Number of Positions: | 2 |
| Control Button/Switch Colour: | Red |
| Thread Standard: | G |
| Control Mechanism: | Locking Shut-Off Valve |
| Connection Port Thread: | G 1/8 |
Quick Details
Specifications
The VHS series is a safety manual switching valve for preventing accidents that could be caused by the residual pressure while performing maintenance service on a pneumatic system. The valve is easy to operate and the direction of air flow can be verified by the orientation of the handle. The valve is compact yet provides a large capacity.
Various port sizes available
Embedded pressure gauge
Rc, NPT and G type threads
Various port sizes available
Embedded pressure gauge
Rc, NPT and G type threads

