| Maximum Operating Pressure: | 8 bar |
|---|---|
| Manufacturer Series: | SV |
| Body Material: | Plastic |
| Thread Size: | M5 |
| Brand: | Festo |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Number of Ports: | 5 |
| Number of Positions: | 2 |
| Thread Standard: | Metric |
| Connection Port Thread: | Metric M5 |
Quick Details
Specifications
Festo manually operated poppet valves for panel mounting with an actuator. A reliable quick coupling system permits rapid assembly and disassembly of the actuator.
No overflow between the channels during switching
Limited self-cleaning by air flow during operation
3/2 or 5/2 way versions
Panel mounted
No overflow between the channels during switching
Limited self-cleaning by air flow during operation
3/2 or 5/2 way versions
Panel mounted

