| Maximum Operating Pressure: | 10 bar |
|---|---|
| Manufacturer Series: | 03 |
| Function: | 3/2 |
| Body Material: | Zinc Alloy |
| Thread Size: | 1/4in |
| Brand: | Norgren |
| Minimum Operating Temperature: | 0°C |
| Maximum Operating Temperature: | +70°C |
| Number of Ports: | 3/2 |
| Maximum Flow Rate: | 965L/min |
| Thread Standard: | G |
| Control Mechanism: | Roller |
| Connection Port Thread: | G 1/4 |
Quick Details
Specifications
Valves suitable for use with cylinders up to 50mm bore for most applications. Suitable for multi-directional flow and dual supply applications. High flow capacity. Made from lightweight, corrosion-resistant materials.

