| Maximum Operating Pressure: | 10 bar |
|---|---|
| Manufacturer Series: | M/649 |
| Function: | 4/2 |
| Body Material: | Die Cast Zinc Alloy |
| Thread Size: | 1/4in |
| Brand: | Norgren |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +80°C |
| Number of Ports: | 4/2 |
| Maximum Flow Rate: | 1.8L/s |
| Thread Standard: | G |
| Control Mechanism: | Pedal |
| Connection Port Thread: | G 1/4 |
Quick Details
Specifications
Short operating movement with light force.
Suitable for 3//2 function
4//2 spool valves, manually operated
Suitable for 3//2 function
4//2 spool valves, manually operated

