| Coil Voltage: | 110V ac |
|---|---|
| Length: | 29mm |
| Brand: | Omron |
| Series: | G2R |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Coil Power: | 900mW |
| Coil Resistance: | 4.6 kΩ |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Height: | 25.5mm |
| Switching Current: | 5A |
| Depth: | 13mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 380V |
| Maximum Switching Voltage DC: | 125V |
Quick Details
Specifications
General purpose PCB power relay used in various domestic and commercial applications
8mm creepage/clearance
H25.5 x W13 x D29 mm

