| Coil Voltage: | 24V dc |
|---|---|
| Length: | 43mm |
| Maximum Switching Power DC: | 240 W |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Series: | RIF |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Coil Power: | 1.5W |
| Coil Resistance: | 430 Ω |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Height: | 111mm |
| Switching Current: | 11A |
| Maximum Switching Power AC: | 4 kVA |
| Depth: | 90mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 440V ac |
| Maximum Switching Voltage DC: | 250V dc |

