| Maximum Operating Pressure: | 17 bar |
|---|---|
| Manufacturer Series: | P32 |
| Body Material: | Aluminium |
| Thread Size: | 3/8in |
| Brand: | Parker |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Maximum Operating Temperature: | +80°C |
| Number of Ports: | 1 |
| Number of Positions: | 2 |
| Maximum Flow Rate: | 190.7SCFM |
| Control Button/Switch Colour: | Black |
| Thread Standard: | BSPP |
| Control Mechanism: | Handle |
| Connection Port Thread: | BSPP 3/8 |
Quick Details
Specifications
Ball lockout valve for Parker's P32 air preparation system.
Modular design with integrated ports
Robust & lightweight aluminium construction
Downstream line pressure shut off with 90° handle turn
Can be locked to prevent unauthorised operation
Modular design with integrated ports
Robust & lightweight aluminium construction
Downstream line pressure shut off with 90° handle turn
Can be locked to prevent unauthorised operation

