| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature: | +70°C |
| Mounting Type: | Flange Mount |
| Maximum Switching Current DC: | 16 A |
| Application: | Power |
| Height: | 35.8mm |
| Number of Poles: | 2 |
| Maximum Switching Current AC: | 16 A |
| Depth: | 38.2mm |
| Coil Voltage: | 110V ac |
| Isolation Coil To Contact: | 6kV |
| Length: | 68mm |
| Brand: | Finder |
| Operating Temperature Range: | -40 → +70°C |
| Dimensions: | 38.2 x 38.2 x 68mm |
| Coil Power: | 2.2W |
| Coil Resistance: | 1.6 kΩ |
| Terminal Type: | Quick Connect |
| Contact Configuration: | DPDT |
| CAD Drawing: | 3D CAD Model |
| Contact Material: | Silver Alloy |
| Maximum Switching Power AC: | 4 kVA |
| Maximum Switching Voltage AC: | 250V ac |
Quick Details
Specifications
The 62 series of power relays from Finder. With various mounting types available, which include PCB, plug in and flange, you are sure to find a suitable version. A Reinforced insulation between coil and Contacts according to EN 60335-1, with 6 mm clearance & 8 mm creepage distance makes them perfect for your application.
DPNO and 3PNO have a 3 mm contact gap
Contact Material: AgCdO
Isolation Coil To Contact 6 kV (1.2/50 μs)
DPNO and 3PNO have a 3 mm contact gap
Contact Material: AgCdO
Isolation Coil To Contact 6 kV (1.2/50 μs)

