| Width: | 55mm |
|---|---|
| Current Range: | 28 → 36 A |
| Brand: | Siemens |
| Terminal Type: | Screw |
| Series: | 3RV2 |
| Breaking Capacity: | 4 kA |
| Range: | Sirius Innovation |
| For Use With: | Motor Protection |
| Number of Poles: | 3 |
| Dimensions: | 140 x 55 x 149 mm |
| Voltage Rating: | 690 V |
| Length: | 140mm |
| Depth: | 149mm |
Quick Details
Specifications
Circuit-breaker for motor protection
Screw connection/ Sping clamp
Class 10
Impulse voltage resistance 6 kV
Insulation voltage 690V
Real loss power only 6/7W
Standard switching capacity
Approvals: CE / UL / CSA

