| Coil Voltage: | 24V ac |
|---|---|
| Length: | 21.2mm |
| Maximum Switching Power DC: | 144 W |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Series: | REL-IR4/L- 24AC/4X21 |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Coil Resistance: | 158 Ω |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | 4PDT |
| Height: | 35.6mm |
| Switching Current: | 6A |
| Maximum Switching Power AC: | 1.5 kVA |
| Depth: | 27.5mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 250V ac |
| Maximum Switching Voltage DC: | 250V dc |

