| Coil Voltage: | 120V ac |
|---|---|
| Length: | 31mm |
| Maximum Switching Power DC: | 124 W |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Series: | RIF-2-RPT-LV-120AC/4X21 |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Coil Resistance: | 3.771 kΩ |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | 4PDT |
| Height: | 96mm |
| Switching Current: | 16A |
| Maximum Switching Power AC: | 1.25 kVA |
| Depth: | 75mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 250V ac |
| Maximum Switching Voltage DC: | 250V dc |

