| Width: | 140mm |
|---|---|
| Current Range: | 70 → 80 A |
| Brand: | Siemens |
| Terminal Type: | Screw |
| Series: | 3RV2 |
| Breaking Capacity: | 65 kA |
| Range: | Sirius Innovation |
| For Use With: | Motor Protection |
| Number of Poles: | 3 |
| Dimensions: | 55 x 140 x 149.3 mm |
| Voltage Rating: | 690 V |
| Length: | 55mm |
| Depth: | 149.3mm |
Quick Details
Specifications
Circuit-breaker for motor protection
Screw connection/ Sping clamp
Class 10
Impulse voltage resistance 6 kV
Insulation voltage 690V
Real loss power only 19/21W
Standard switching capacity

