| Coil Voltage: | 120V ac |
|---|---|
| Length: | 16mm |
| Maximum Switching Power DC: | 192 W |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Series: | RIF-1-RPT-LV-120AC/2X21 |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Coil Resistance: | 8.8 kΩ |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Height: | 93mm |
| Switching Current: | 12A |
| Maximum Switching Power AC: | 2 kVA |
| Depth: | 75mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 250V ac |
| Maximum Switching Voltage DC: | 250V dc |
Quick Details
Specifications
Professional range of power relays that come with a base, suppressor and retaining bracket that benefits from a universal plug in design.
Easy wiring due to push in connection technology
Easy handling and extension of range
Plug in display/suppressor module
AC and DC versions
1 and 2 contact options
Yellow LED indicator
Varistor or damping diode protective circuit
Easy wiring due to push in connection technology
Easy handling and extension of range
Plug in display/suppressor module
AC and DC versions
1 and 2 contact options
Yellow LED indicator
Varistor or damping diode protective circuit

